13 listopada w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Muninie odbyły się gminne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz uroczystość poświęcenia i nadania szkole sztandaru.
Obchody zainaugurowała Msza Św., którą odprawili Ks. Janusz Trojnar proboszcz Parafii Munina oraz Ks. Zygmunt Balawender proboszcz Parafii Tuczempy. Podczas uroczystości w kościele, Ks. Biskup Stanisław Jamrozek poświęcił sztandar szkoły. Po mszy uczestnicy wspólnie z pocztami sztandarowymi szkół Gminy Jarosław przeszli do budynku szkoły, gdzie odbyły się uroczystości związane zobchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i nadanie szkole sztandaru.
Dyrektor placówki p.Lucyna Świtlicka–Paprocka w swoim przemówieniu podkreśliła, jak ważny jest ten dzień dla całej społeczności szkolnej. Nadanie sztandaru zbiegło się w czasie z wydarzeniem niezmiernie ważnym dla każdego Polaka – setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości - oraz takim, że właśnie mija 155 lat od założenia szkoły w Muninie. Początki placówki sięgają bowiem roku 1863, co potwierdzają dokumenty. W 1971 roku szkoła otrzymała imię wielkiego bohatera narodowego, człowieka, który bohatersko walczył o to, by Polska nie utraciła wolności – Tadeusza Kościuszki. Patriotyzm, szacunek dla narodowej tradycji, wierność własnemu narodowi i ojczystej ziemi, a przede wszystkim uznanie podmiotowości każdego człowieka, nawet najuboższego – to wartości, którym przez całe życie służył Tadeusz Kościuszko. Już w młodości wypowiedział niezwykle znamienne słowa, którymi potem kierował się w życiu: „Zawsze z myślą o Tobie, Ojczyzno”. Jednak leżało mu na sercu również wykształcenie młodych ludzi. W swoim testamencie z roku 1817 napisał: „Wzywam mieszkańców, aby dla dobra własnego i kraju starali się o zakładanie szkół i szerzenie oświaty…”. Sam wszechstronnie wykształcony - pobierał naukę w elitarnej Szkole Rycerskiej w Warszawie, studiował w Paryżu, znał kilka języków – był więc świadom roli edukacji i wychowania w życiu człowieka. To zaszczyt dla Szkoły, że Tadeusz Kościuszko jest jej patronem. Jesteśmy dumni, że jego postać widnieje na sztandarze. Sztandar stanowi jeden z symboli wychowania, wyznawanych wartości. Celem naszej pracy wychowawczej jest kształcenie młodych, obdarzonych społeczną wrażliwością ludzi, którzy kochają swoją ojczyznę, znają i szanują jej historię, tradycje i symbole. Nadanie sztandaru szkole to wielki zaszczyt, ale i zobowiązanie. Będziemy się starać o to, aby cała społeczność szkolna czciła wartości, jakimi dla każdego Polaka są Bóg, Honor, Ojczyzna – wartości, które były tak bliskie sercu Tadeusza Kościuszki. Nabierają one szczególnego znaczenia dzisiaj – w dniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Postaramy się zawsze o nich pamiętać, być im wiernymi – tak, jak to czynił Tadeusz Kościuszko.
Doniosłą rolę patrona szkoły w ratowaniu ojczyzny, a także umiłowanie dla nauki, hart ducha, szacunek dla drugiego człowieka podkreślali również w swoich przemówieniach Wójt Gminy Jarosław p.Roman Kałamarz, wizytator Kuratorium Oświaty p. Dorota Kaleta oraz p.Marian Czech. Prelegenci mówili również o drodze Polaków do niepodległości, o pełnej poświęcenia walce o jej wolność.
Gminne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i uroczystość poświęcenia i nadania szkole sztandaruswoją obecnością uświetnili radni, sołtysi, dyrektorzy przedszkola i szkół z terenu gminy, dawni dyrektorzy szkoły, a także sympatycy placówki, którzy przyczynili się do pozyskania środków na zakup sztandaru. Na widowni zasiedli także rodzice, dziadkowie uczniów szkoły oraz mieszkańcy Muniny.
Pamiętając wdarzenia tamtych lat oraz ludzi, którzy przyczynili się do naszej wolności uczniowie szkoły przygotowali uroczystą akademię. Wprowadziła ona zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 r. Dobór recytowanych wierszy oraz pieśni obrazował sytuację polityczną kraju jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Ukazywał ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli nie pozwolił zapomnieć o Polsce, jej historii, tradycji i symbolach.
Ta żywa lekcja patriotyzmu i historii wzbudziła w widzach duże emocje, a cały występ został nagrodzony gromkimi brawami.
zdjęcia w galerii