Aktualna sytuacja w Polsce i na świecie jest taka, że wielu z nas musi wciąż przebywać w domu. Książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności. Czas ten zdaje się wyjątkowo sprzyjać lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie. Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej, nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą: czytając, nigdy nie czujesz się sam.
Obchodzony w tym roku po raz 27 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyce związanej z ochroną praw autorskich. Co roku staje się okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędzia dialogu.
Z okazji tego święta poznajcie kilka zalet książki:
Książki pomagają nam rozwijać język i słownictwo. Uczą nas precyzyjnie wyrażać własne myśli i rozumieć innych.
Książki rozwijają myślenie. Dostarczają nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerzają naszą świadomość i nasz świat.
Książki pobudzają fantazję, uczą budować obrazy w wyobraźni.
Książki dostarczają nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.
Książki rozwijają nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabiają w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
Książki dodają siły i zapału. Dostarczają nam rozrywki i emocji. Mogą również rozśmieszyć lub zasmucić, ale też pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
Książki mogą stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
Książki uczą nas etyki. Skłaniają do namysłu nad tym co słuszne, a co nie lub co dobre, a co złe.
Książki mogą wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.
Książki mogą udowadniać, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Poza tym mogą podpowiadać inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.
Książki pomagają nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.
Książki pomagają nam zrozumieć innych ludzi, ich problemy, rozterki i motywy działania. Otwierają nam oczy na świat i drugiego człowieka.
Książki pomagają nam zrozumieć innych. Lektura publikacji pisarzy z innej epoki, innego świata, i odkrycie, że ich myśli i odczucia nie różnią się niczym od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.
Książki są naszym towarzyszem w samotności. Łatwo je wziąć ze sobą i czytać gdziekolwiek.
Książki są częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki nim mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia.
Dobre książki, które można czytać na głos, przynoszą radość dzieciom i dorosłym. Budują pomost między pokoleniami.
Książki to pierwsze spotkanie z literaturą - nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże ile może dać dobra literatura.
Ciekawe książki dostarczają nam rozrywki i emocji. Mogą być przewodnikiem po świecie i innych kulturach