23 czerwca - Dzień Ojca
Powodzenia na egzaminie ósmoklasisty
Drodzy Uczniowie klasy VIII
Życzymy Wam, aby lata nauki zaowocowały wysokimi wynikami egzaminu, które nie tylko spełnią Wasze oczekiwania, ale również otworzą drzwi do realizacji życiowych planów.
Niech podczas egzaminu towarzyszy Wam optymizm, opanowanie stresu, szczęście i wiara we własne siły i wiedzę.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Muninie
Informacja
W dn. 16-18 czerwca 2020 r. ósmoklasiści będą pisać egzamin ósmoklasisty. W tych dniach pozostali uczniowie mają wolne od nauczania zdalnego.
Informacja dla Rodziców
Jeśli dziecko chce skorzystać z konsultacji w szkole, należy wypełnić oświadczenie/ deklarację.
Treść dokumentów znajduje się również w zakładce Strefa Rodzica/ZDALNE NAUCZANIE
Informacja dla Rodziców i Uczniów
DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE
Proszę o zapoznanie się z dwoma dokumentami:
1. Procedury zapewnienia bezpieczeństwa w SZKOLE w związku z wystąpieniem COVID-19
2. Wewnątrzszkolny System Oceniania – nauczanie zdalne
Dokumenty te znajdują się w zakładce Dokumenty Szkoły (lub proszę kliknąć link poniżej)
1 czerwca - Dzień Dziecka
Dzisiaj Wasze święto. Z tej okazji życzymy wszystkim dzieciom dużym i małym dużo, dużo radości... 💓
26 maja - Dzień Matki
Dla Kochanej Mamy, mamy ręcznie wykonane laurki :)
14
Jaką wybrać szkołę?
Zachęcamy ósmoklasistów do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych i placówek powiatu jarosławskiego
poniżej link do przewodnika edukacyjnego
100 rocznica urodzin Jana Pawła II
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Od dzieciństwa był osobą religijną, a w pierwszej klasie ośmioletniego gimnazjum przystąpił do kółka ministranckiego. W 1938 roku rozpoczął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednak II wojna światowa przerwała jego naukę. W 1942 roku podjął decyzję o studiowaniu teologii i wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie.
Karol Wojtyła został wyświęcony na księdza 13 października 1946 roku. Wyjechał do Rzymu, aby kontynuować studia na Papieskim Międzynarodowym Athenaeum Angelicum i dwa lata później otrzymał tytuł doktora. W późniejszym okresie pełnił posługę w parafiach w Niegowici i Krakowie. W 1958 został biskupem tytularnym Ombrii, a także biskupem pomocniczym Krakowa, a w 1964 - arcybiskupem metropolitą krakowskim. Trzy lata później został kardynałem. 16 października 1978 na zwołanym po śmierci Jana Pawła konklawe w wyniku ósmego głosowania kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Według szacunków jego kandydaturę poparło 103 kardynałów na 111 głosujących.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w wieku 85 lat. W ceremonii pogrzebowej głowy Kościoła uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw, a w Polsce ogłoszona została sześciodniowa żałoba narodowa. Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie, z pominięciem tradycyjnego pięcioletniego okresu oczekiwania. Został beatyfikowany 1 maja 2011 roku. Kanonizowano go trzy lata później.
Co o Janie Pawle II piszą dzisiaj nasi uczniowie?
Kim jest dla mnie Jan Paweł II?
- Jan Paweł II to nie tylko najcudowniejszy Ojciec Święty i Kapłan, ale także człowiek. Był podporą i siłą. Dawał nadzieję na lepsze życie. Potrafił dotrzeć do każdego.
- Jan Paweł II jest dla mnie wzorem do naśladowania.
- Jest orędownikiem u Boga w wielu problemach, które napotykam w życiu i z którymi zwracam się ku Najwyższemu. Jest wielkim autorytetem, człowiekiem godnym naśladowania. A przede wszystkim jest ojcem, który z okna niebieskiego troszczy się o swojego syna.
- Jan Paweł II jest dla mnie przewodnikiem, który przez całe swoje życie i pontyfikat wskazywał ludziom drogę do Boga; jest nauczycielem pięknej i czystej miłości, bo pokazywał wszystkim, jak bardzo ważna i niesamowicie potrzebna w życiu jest miłość. Sam kochał wszystkich, bez względu na to, kim byli. Umiał też przebaczać. Wszędzie, gdzie się pojawił, jednał ludzi ze sobą. Jest wzorem kapłana, który czerpał wielką radość z kontemplacji, modlitwy i trwania w powołaniu. Jest również wielkim artystą, autorem wielu wspaniałych dzieł literackich, tomików poezji, encyklik… Jest osobą, która miała wielki wpływ na innych i swą mądrością i dobrocią umiała skupiać wokół siebie rzesze słuchaczy. Jest bardzo wytrwałym, konsekwentnym i upartym człowiekiem, który mimo wielu przeciwności losu dążył do osiągnięcia obranych celów. I na koniec - jest przede wszystkim kochanym człowiekiem, bo umiał wszystkich zrozumieć i pocieszyć, a codziennie borykał się z problemami ludzkimi. Zawsze będzie w moim sercu jako pogodny, kochany i godzien podziwu człowiek, którego warto naśladować.
Za co podziwiam Jana Pawła II?
- Przede wszystkim za to, że umiał przebaczać. Przecież tak wielu z nas nie posiada tej umiejętności. On natomiast potrafił przebaczyć każdemu, nawet osobie, która strzeliła do niego, chciała wykonać zlecenie - zabić go. Sama nie wiem, czy nawet przy największych staraniach byłabym skłonna choć częściowo zapewnić mojego niedoszłego zabójcę, że mu wybaczam. Karol Wojtyła przebaczył mu w całości, zachował się naprawdę wspaniale, przez co wzbudza mój podziw. Bo sama nie potrafiłabym być dla kogoś, kto mnie skrzywdził aż tak łaskawa. Nie dzielił ludzi - dla niego nie istniał podział na lepszych i gorszych, równych i równiejszych. Szanował i cenił wszystkich, niezależnie od wiary, koloru skóry, poglądów, czy też narodowości. Wiedział, że w każdym z nas jest życie i dusza, które obowiązują każdą żywą istotę. Potrafił patrzeć na ludzi w bardziej rzeczowy i dogłębny sposób. On nie widział tylko człowieka, widział również jego, jako życie, jako istotę posiadającą uczucia, prawa, obowiązki, przywileje, myśli... Nie wywyższał się - do końca pozostał skromnym, uczciwym człowiekiem. Choć był najwyższym duchownym, nie zamknął się na ludzi. Wręcz przeciwnie. Kochał przebywać wśród ludzi, bo sam przecież był jednostką, częścią społeczeństwa. Był wytrwały - nawet w chorobie chciał głosić słowo Boże i przebywać w otoczeniu wiernych. Kochał młodzież - to przecież on był twórcą światowych dni młodzieży. Tak wielkie nadzieje pokładał w młodych pokoleniach.
- Jan Paweł II kochał Ojczyznę, był prawdziwym patriotą. Ojczyzna była dla niego bardzo ważna. Każdy człowiek był taki sam. Cenił i szanował wszystkich, nie obchodził go kolor skóry czy narodowość.
- ... Jan Paweł II zdobył zaufanie wielu ludzi, znali i kochali go ludzie wielu narodowości. Dla wielu ludzi jest wzorem do naśladowania, człowiekiem wielkiego serca…
Podwórko talentów NIVEA - konkurs
PODWÓRKO TALENTÓW W NASZEJ MIEJSCOWOŚCI
GŁOSUJ CODZIENNIE od 22.05.2020r. Do 24.06.2020r.
Wystarczy, że wejdziesz na str. https://podworko.nivea.pl/LICZY SIĘ KAŻDY GŁOS WYGRAJĄ CI, KTÓRZY ZBIORĄ NAJWIĘCEJ GŁOSÓW
Jestem obrazem
Gdy muzea są zamknięte, wielbiciele sztuki się nudzą i starają się odtworzyć ulubione obrazy we własnych domach. Zachęcają ich do tego instytucje kultury, publikując w mediach społecznościowych najlepsze interpretacje dzieł sztuki. Nasi uczniowie poradzili sobie z tym doskonale.
4
Dbamy o owady
Poidełka dla owadów w wykonaniu uczniów klasy drugiej
4
Maj miesiącem szczególnym w historii Polski
1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
3 maja - rocznica uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.Prezentacja przygotowana przez ucz. kl. VII
Ciekawostki ze świata książki
Już niedługo - bo 23 kwietnia obchodzimy „Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich”.
Poznajcie kilka ciekawostek ze świata książek.
kliknij link poniżej
Porozmawiajmy o wartościach
W czasie epidemii i kwarantanny doświadczamy różnych ograniczeń. Wiele osób ma poczucie, że zabierana jest ich wolność.
Porozmawiajmy z dziećmi o wolności – czym jest, jak właściwie z niej korzystać. Punktem wyjścia do dyskusji może być opowiadanie ,,Burza” z tomu „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”.
Zachęcamy również do rozmów z dziećmi o innych uniwersalnych wartościach moralnych, takich jak: szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga cywilna, samodyscyplina, sprawiedliwość, przyjaźń, życzliwość, piękno, optymizm, mądrość.
Życzliwość to wartość, która ułatwia życie. Na czym polega, jak ją rozpoznać, jak okazywać – i czy można ją wycenić? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w opowiadaniu pt. „System”
Zapraszamy do wspólnej lektury!
...dla najmłodszych
Bajka o złym królu Wirusie i dobrej kwarantannie
kliknij link poniżej
Mądre bajki na trudne czasy
Drodzy Rodzice
W tych trudnych czasach ważne jest, abyśmy wzajemnie się wspierali - dobrym słowem czy inspiracją. Dlatego zachęcamy do skorzystania z „Mądrych bajek z całego świata” proponowanych przez Fundację Dominiki Kulczyk. To historie, które swoimi korzeniami tkwią głęboko w akcjach pomocowych Kulczyk Foundation, pokazywanych w serialu dokumentalnym „Efekt Domina”. To te same kraje, te same problemy, w sensie wartości, o które warto, trzeba walczyć, o których warto rozmawiać. Bajki jak to bajki – pełne są też uczuć i emocji bohaterów, współprzeżywanych przez słuchających i czytających. Wspólne czytanie bajek i rozmowa to idealny moment na omówienie tego, co dzieje się także w Waszym życiu – jakie emocje przeżywają Wasze dzieci, jakie i Wam towarzyszą uczucia. Czytanie razem zbliża, a jednocześnie wycisza – tworzy się więc atmosfera sprzyjająca podjęciu nawet niełatwych tematów.
Wszystkie bajki znajdziecie Państwo w serwisie: https://soundcloud.com/kulczykfoundation Oznaczone są poruszanymi w nich zagadnieniami kluczowymi i udostępnione w formie utworów audio (czytanych przez znane osoby) i tekstów do samodzielnego czytania. Możecie też skorzystać z zadań, kolorowanek i łamigłówek przygotowanych do zabawy po wysłuchaniu bajki – znajdziecie je na stronie Fundacji:
https://kulczykfoundation.org.pl/edukacja/baza-wiedzy/
Źródło: https://kulczykfoundation.org.pl/
Najmłodsi nie próżnują...
Nasi najmłodsi uczniowie z zerówki pilnie się uczą, bawią .... i pieką ciasta :D
6więcej zdjęć na fb
Teraz czas na czytanie!
Wisława Szymborska pisała: ”Czytanie książek to najwspanialsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.Drodzy Uczniowie niech ten czas spędzany w domu będzie okazją aby polubić książki. Czytajcie! Dla uspokojenia, dla własnego rozwoju oraz dla przeżycia wspaniałych przygód pozostając we własnych czterech ścianach!
Nie wszyscy z Was zdążyli pożyczyć potrzebne lektury w bibliotece szkolnej. Tych wszystkich, którym się to nie udało odsyłam do bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych e-booków.WolneLektury.pl
Całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone).Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki.Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera głównie stare książki Większość z nich jest darmowa.
Ponadto wiele firm m. in. Publio, Empik na czas zamknięcia szkół przygotowało oferty dostępu do e-booków i audiobooków, z których można skorzystać przy pomocy aplikacji. Gorąco zachęcam do korzystania z tych treści. Oprócz lektur znajdziecie tam wiele interesujących książek.
Pozdrawiam
nauczyciel bibliotekarz
Twórczość klasy drugiej ...
- 6
więcej zdjęć na fb
Archiwum
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie