• EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

• Drodzy ósmoklasiści!

Egzamin zbliża się wielkimi krokami, więc najwyższy czas na kilka słów dotyczących jego organizacji.

1. Egzamin ósmoklasisty trwa 3 dni. Każdego dnia przystąpicie do egzaminu z jednego przedmiotu:

• z języka polskiego – 14 maja (wtorek),

• z matematyki – 15 maja (środa),

• z języka angielskiego – 16 maja (czwartek).

2. Każdego dnia egzamin rozpoczyna się o godzinie 9:00.

3. Dla uczniów, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpią do egzaminu w maju oraz dla tych, którym egzamin został przerwany zaplanowano dodatkowe terminy:

• 10 czerwca 2024 (poniedziałek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w terminie dodatkowym,

• 11 czerwca 2024 (wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki w terminie dodatkowym,

• 12 czerwca 2024 (środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego w terminie dodatkowym.

4. Czas pracy zdających:

• na egzaminie z języka polskiego – 120 minut (lub nie więcej niż 180 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony),

• na egzaminie z matematyki – 100 minut (lub nie więcej niż 150 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony),

• na egzaminie z języka angielskiego – 90 minut (lub nie więcej niż 135 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony).

5. Do sali egzaminacyjnej możecie wnieść wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem. Na egzamin z matematyki każdy z was powinien przynieść także linijkę. ‎

Uwaga! Niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych/ścieralnych!

6. Pamiętajcie! Nie wolno korzystać z kalkulatora oraz słowników ani innych pomocy naukowych.

7. Ważne!

Zabronione jest wnoszenie do sali urządzeń telekomunikacyjnych.‎

8. Możecie mieć przy sobie małą butelkę wody. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, abyście przypadkowo nie zalali materiałów egzaminacyjnych.

9. Przed wejściem do sali każdy z was wylosuje numer stolika, przy którym będzie pracował.

10. Członkowie zespołu nadzorującego mogą udzielać odpowiedzi na pytania związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego.

11. W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani się ich nie komentuje.

12. Wyniki egzaminu poznacie 3 lipca 2023 r. natomiast zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu, wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną, będziecie mogli odebrać w dniu 3 lipca 2023 r.

Pamiętajcie, że egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy. Oznacza to, że każdy uczeń klasy VIII musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Wyniki egzaminu będą brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół średnich, ale nie wpływają na ukończenie szkoły.

W razie jakichkolwiek wątpliwości pytajcie nauczyciela języka polskiego.