• Regulamin świetlicy

SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM.TADEUSZA KOŚCIUSZKI

W MUNINIE

1. Postanowienia ogólne

1. Świetlica szkolna obejmuje opieką głównie uczniów klas I-III. W pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci rodziców pracujących.
          2. Uczniowie mogą korzystać z opieki świetlicowej w godzinach od 6:30 do 7.30 oraz 11:30 do 16.20 (poniedziałek, piątek) i 12:30 do 16.20 (wtorek, środa, czwartek).

1. Cele i zadania świetlicy szkolnej

1. Zapewnienie uczniom opieki przed i po lekcjach.
          2. Zorganizowanie warunków do nauki i udzielenie pomocy indywidualnej uczniom mającym trudności w nauce.
          3. Kształtowanie u wychowanków właściwych postaw.
          4. Wdrażanie uczniów do pożytecznego organizowania sobie czasu wolnego oraz wyrabiania nawyku kulturalnej rozrywki i zabawy.
          5. Rozwijanie u dzieci samodzielności, samorządności i aktywności społecznej.
          6. Upowszechnienie kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny i czystości.
          7. Wdrażanie dzieci do utrzymania porządku w miejscu działania i po zakończeniu pracy.
          8. Współpraca z rodzicami, wychowawcami klas w celu rozwiązania napotkanych trudności wychowawczych.

1. Organizacja pracy świetlicy

1. Świetlica szkolna czynna jest w dniach, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne i opiekuńczo-wychowawcze w szkole.
          2. Świetlica szkolna jest czynna w godzinach od 6:30 do 7.30 oraz od 11.30 do 16.20 (poniedziłek, piątek) i od 12:30 do 16.20 (wtorek, środa, czwartek).
          3. Świetlica realizuje swoje działania według planu pracy.
          4. Rodzice ucznia, który dokonał celowego zniszczenia wyposażenia świetlicy, zostaną obciążeni pełną lub częściowa odpłatnością za zniszczony lub uszkodzony sprzęt.
          5. Rodzice (opiekunowie uposażeni przez rodziców) są zobowiązani do odebrania dziecka  ze świetlicy do godziny 16.20. Po zakończeniu zajęć w świetlicy rodzice (opiekunowie upoważnieni) zapewniają dziecku opiekę.

1. Wychowankowie świetlicy
          1. Do świetlicy szkolnej przyjmowani są uczniowie klas I-III szkoły podstawowej. W pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci rodziców pracujących.
          2. Przyjęcia uczniów dokonuje się na podstawie karty zgłoszeniowej złożonej przez rodziców dziecka.
          3. Uczniowie odbierani są osobiści przez rodziców lub przez osoby przez nich upoważnione.
          4. Osobom trzecim nie wolno przebywać w świetlicy bez zgody dyrektora lub nauczyciela świetlicy.
          5. Uczeń przebywający na świetlicy ma prawo do korzystania z pomocy nauczycieli w odrabianiu lekcji.
          6. Uczeń przebywający na świetlicy ma obowiązek:
          • przestrzegania regulaminu świetlicy,
          • uczestnictwa w zaplanowanych zajęciach,
          • zgłoszenia nauczycielowi faktu opuszczenia świetlicy,
          • kulturalnego zachowania i respektowania poleceń nauczyciela świetlicy.

1. Warunki korzystania ze świetlicy

1. Regularne uczestnictwo w zajęciach świetlicowych.
          2. Zachowywanie się w sposób, który nie przeszkadza innym.
          3. Dbałość o czystość i estetyczny wygląd pomieszczenia.
          4. Szanowanie sprzętu świetlicowego i pomocy dydaktycznych.

1. Zadania nauczyciela świetlicy

1. Zorganizowanie opieki wychowawczej.
          2. Prowadzenie i organizacja zajęć tematycznych i ruchowych.
          3. Prowadzenie dziennika zajęć.
          4. Sprawdzanie listy obecności wychowanków.
          5. Realizowanie planu pracy dydaktyczno-wychowawczej świetlicy.
          6. Wdrażanie wychowanków do samodzielnej pracy umysłowej.
          7. Współpraca z wychowawcami klas i domem rodzinnym wychowanków.

1. Dokumentacja

1. W świetlicy szkolnej prowadzona jest dokumentacja:
          • karta zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej
          • dziennik świetlicy szkolnej
          • regulamin świetlicy szkolnej
          • plan pracy świetlicy szkolnej
          1. Zmiany w regulaminie mogą być dokonywane na wniosek:
          • Dyrektora Szkoły.