• Regulamin biblioteki Zespołu Szkolno - Przedszkolnego

w Muninie

1.Postanowienia ogólne

Biblioteka jest pracownią szkolną, służącą realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły, doskonaleniu warsztatu pracy nauczycieli, popularyzowaniu wiedzy.

2. Użytkownicy biblioteki

Z biblioteki szkoły mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły.

3. Organizacja biblioteki

3.1 Lokal biblioteki składa się z jednego pomieszczenia pełniącego funkcję wypożyczalni i czytelni, z wolnym dostępem do regałów.

3.2. Biblioteka jest czynna w czasie trwania zajęć dydaktycznych, zgodnie z organizacją roku szkolnego.

3.3 Szczegółowe godziny otwarcia biblioteki są wywieszone w ogólnodostępnym miejscu.

3.4 Biblioteka gromadzi następujące dokumenty :

podręczniki szkolne,

lektury podstawowe i uzupełniające z języka polskiego,

wydawnictwa dydaktyczne z zakresu nauczania różnych przedmiotów,

literaturę piękną,

literaturę z zakresu wychowania,

literaturę o regionie,

3.5 W bibliotece zatrudnieni są nauczyciele bibliotekarze posiadający kwalifikacje

do pracy w bibliotece szkolnej.

3.6 Zbiory biblioteki są gromadzone zgodnie z organizacją i potrzebami szkoły. Gromadzenie odbywa się systematycznie, w porozumieniu z dyrektorem szkoły, nauczycielami i zgodnie z zainteresowaniami użytkowników biblioteki.

3.7 Biblioteka wyposażona jest w meble i sprzęt, w tym sprzęt komputerowy, pozwalający na realizację zadań statutowych szkoły.

4. Zadania biblioteki:

4.1 Udostępnianie zbiorów, opracowanie rocznego planu pracy.

4.2 Udzielanie informacji bibliotecznych, bibliograficznych, rzeczowych i tekstowych.

4.3 Informowanie czytelników o nowych pozycjach książkowych.

4.4 Kształcenie uczniów jako użytkowników informacji, tworzenie warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną.

4.5 Kontrolowanie i ocenianie wiadomości uczniów nabytych na lekcjach bibliotecznych.

4.6 Rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów.

4.8. Wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania i uczenia się.

4.9. Współdziałanie z nauczycielami w zakresie jak najlepszego wykorzystania zbiorów bibliotecznych i rozwijania kultury czytelniczej uczniów.

4.10. Współdziałanie z innymi bibliotekami.

4.11. Organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną (spotkania wspólnego głośnego czytania, konkursy, imprezy czytelnicze, akcje charytatywne).

4.12. Gromadzenie, selekcja i konserwacja zbiorów.

4.13. Przeprowadzanie okresowych inwentaryzacji zbiorów.

4.14. Prowadzenie statystyki służącej sprawozdawczości i ocenie efektywności pracy biblioteki.

4.15. Sporządzanie sprawozdania z pracy.

5. Zasady współpracy z uczniami

5.1 Z biblioteki szkolnej mogą korzystać:

• uczniowie klas I-VI na podstawie zapisów w dziennikach lekcyjnych i karty czytelnika biblioteki,

5.2 Użytkownicy biblioteki mają prawo do informacji i korzystania nieodpłatnie ze wszystkich zasobów biblioteki.

5.3 Biblioteka szkolna jest miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla ucznia.

5.4 Biblioteka szkolna stara się wspierać indywidualny rozwój ucznia przy współpracy z nauczycielami szkoły.

5.5 Biblioteka pracuje nad kształtowaniem u uczniów postaw sprzyjających ich dalszemu rozwojowi indywidualnemu i społecznemu.

5.6 Nauczyciele-bibliotekarze starają się przeciwdziałać wszelkim formom dyskryminacji i upowszechniać wiedzę o prawach człowieka i ucznia.

5.7 W bibliotece przestrzega się przepisów i zasad BHP.

5.8 Użytkownicy biblioteki, którzy przestają być uczniami, nauczycielami, pracownikami szkoły, zobowiązani są do rozliczenia się z biblioteką szkolną.

6. Zasady współpracy z nauczycielami

6.1 Wspieranie nauczycieli w procesie dydaktycznym i wychowawczym.

6.2 Współpraca z nauczycielami wszystkich przedmiotów, odwoływanie się do zasobów biblioteki .

6.3 Informowanie nauczycieli i wychowawców o stanie czytelnictwa uczniów.

6.4 Uczestniczenie w organizacji imprez okolicznościowych zgodnie z zapisami w planie pracy szkoły.

7. Zasady współpracy z innymi bibliotekami

7.1 Organizowanie wycieczek do innych bibliotek.

7.2 Wymiana wiedzy i doświadczeń.

7.3 Udział w imprezach organizowanych przez inne biblioteki.